Agrofórum Extra 53.

Ízelítő a tartalomból

Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.

Tartalomjegyzék + ×

Innováció
(Dr. Szalay László)

SZAKMAPOLITIKA

„A tudás tárháza végtelen”. Interjú Dr. Apáti Ferenccel
(Dr. Bódis László)
Helyénvalónak gondoltuk, hogy a gyümölcsös extrában olyan szakembert szólaltassunk meg, aki az elméleti tudás mellett, nap mint nap a gyakorlati élet támasztotta kihívásokkal is szembesül, és saját „bőrén” tapasztalja döntései következményeit, minthogy az oktatás mellett aktív gazdálkodó is.

Minőségbiztosítási rendszerek a zöldség- és gyümölcstermesztésben
(Ferencz Anita)
A szerző írásában a zöldség- és gyümölcstermesztésben alkalmazható minőségbiztosítási rendszerekkel ismerteti meg az olvasókat.

ÖKONÓMIA

Az öntözés gazdasági megítélése a gyümölcstermesztésben
(Dr. Apáti Ferenc)
Ebben a cikkben a gyümölcsültetvények víztakarékos, mikroöntözésének költségviszonyait tekintjük át, hogy aztán megkíséreljünk következtetéseket levonni abban a kérdésben, hogy milyen feltételek mellett térül meg egy öntözési beruházás.

A hűtőtárolás gazdasági vonzatai az almatermelésben
(Szabó Viktor, Dr. Apáti Ferenc)
A hűtőtárolás ma már az almatermelés alapvető része. Ezzel valósítható meg, hogy a vevői igényeknek megfelelően évi 8-10, de akár 12 hónapon keresztül elérhető legyen az alma a boltok polcain. Éppen ezért úgy gondoltuk, érdemes a hűtőtárolás legfőbb gazdasági vonzataival, összefüggéseivel külön cikk keretében is foglalkozunk.

A Bellis® már bizonyított (x)
(Tóth Attila, Najat Attila)
Ismerjék meg az első almatárolási betegségek elleni fungicidet a BASF kínálatából.

FAJTÁK

A FruitVeB ágazati stratégia megvalósulásának támogatása új hazai nemesítésű almafajtákkal és fajtajelöltekkel
(Dr. Tóth Magdolna)
A FruitVeB szakmaközi szervezet nemrég bemutatott ágazati stratégiájához kapcsolódva – melyben a konkurensekénél merőben eltérő fajtaújdonságokkal javítanák a hazai almatermesztés versenyképességét – a szerző a Budapesti Corvinus Egyetem Gyümölcstermő Növények Tanszékén folytatott almanemesítési programok legújabb eredményeibe enged betekintést, bemutatva a 2011-ben és 2012-ben állami elismert nyert új magyar fajták néhány fontos beltartalmi adatát, valamint felhasználási lehetőségét.

Öntermékeny cseresznyefajták
(Dr. Békefi Zsuzsanna, Szügyi Sándor)
A szerzők írásukban visszatekintenek az első öntermékeny cseresznyefajták megszületésére, majd néhány népszerű öntermékeny fajta legfontosabb jellemzőit mutatják be az olvasók számára.

Fontoljuk meg a fajtaválasztást a diótermesztésben!
 (Dr. Bujdosó Géza)
Ma a magyar diótermesztésben a standardnak számító, tájszelekcióval előállított fajták dominálnak, melyek mellett lényegesen kisebb arányban termesztjük a hibridfajtákat. Ezen új nemesítésű magyar diófajták előnyeit és hátrányait foglalj össze ez az írás az Állami Gyümölcs- és Dísznövénytermesztési Kutató-Fejlesztő Közhasznú Nonprofit Kft. és a Budapesti Corvinus Egyetem Gyümölcstermő Növények Tanszékének vizsgálatai alapján.

TERMESZTÉSTECHNOLÓGIA

Az ültetési anyag (suháng, Knipp fa) megválasztásának gazdasági megfontolásai az almatermesztésben
(Szabó Viktor)
Az elmúlt években már Magyarországon is egyre nagyobb számban létesítenek Knipp fával telepített, jéghálós szuperintenzív ültetvényeket, melyek Olaszországban vagy Németországban már jó egy-másfél évtizede meghatározóak. Gyakran merül fel azonban a kérdés, hogy hazai piaci-gazdasági környezetben ezek a nagy tőkeigényű beruházások megtérülnek-e. Kérdés tárgyát képezi az is, hogy érdemes-e suháng helyett Knipp fákkal telepíteni, megtérül-e a Knippek jóval magasabb ára. Jelen írásunkban egy egyszerűsített, de a nagyságrendeket és a Knipp fák beszerzésével kapcsolatos gazdasági-döntési összefüggéseket jól szemléltető kalkulációt mutatunk be.

A támrendszerek méretezése
(Dr. Láng Zoltán)
A támrendszerek a korszerű gyümölcsültetvények fontos kiegészítő létesítményei. A támrendszer tervezése, méretezése mérnöki feladat, bízzuk tehát szakemberre. Ezúttal azonban a méretezés néhány olyan alapelvére szeretnénk fölhívni a figyelmet, amelyeket a gyakorlati gyümölcstermesztőknek is érdemes tudni.

Számoljon velünk! (x)
(Bodó Péter)
A Belchim CRP Kft. termékkínálata a szőlő növényvédelmében.

A 2013. évi kajszi témájú rendezvények tanulságai
(Dr. Szalay László, Hajnal Veronika)
Az elmúlt évben is sok szakmai rendezvény telt a kajszi jegyében, jelezvén, hogy a gyümölcstermesztési ágazat egyik stratégiai fontosságú gyümölcsfajáról van szó. Először időrendi sorrendben szeretnénk röviden ismertetni a programokat, majd témakörönként összefoglalni a rendezvények legfontosabb tanulságait.

NÖVÉNYVÉDELEM

A hazai nemesítésű, intenzív diófajták növénykórtani problémái
(Gara Júlia)
Az utóbbi években több új, bőtermő diófajta került a telepíthető fajták listájára, azonban ezek érzékenyebbnek mutatkoznak a baktériumos és gombás eredetű betegségekre, mint a három klasszikus magyar fajta. A szerző írásában arra mutat rá, mi áll e növényvédelmi problémák hátterében, valamint egyúttal összefoglalja azt is, hogy 2013-as vizsgálati eredmények alapján milyen lehetőségek mutatkoznak a felhasználható hatóanyagok terén a nagymértékű dióhullás elkerülésére.

Vége a bújócskának! Movento – új rovarölő szer szívó kártevők ellen (x)
(Lovász Csaba)
Ismerjék meg a Bayer CropScience szívó kártevők elleni új rovarölő szerét.

Megfigyelések a dióburok fúrólégy 2013. évi rajzásával, elterjedésével és kártételével kapcsolatban
(Dr. Voigt Erzsébet és mtsai)
A szerzők írásukban nemcsak a dióburok fúrólégy 2013. évi rajzásával, elterjedésével és kártételével kapcsolatban végzett vizsgálataik eredményeibe engednek betekintést, hanem ismertetik a dióburok gabonalégy kártételét és elterjedését is, valamint összehasonlítják e két rovar kártételét, csapdázási lehetőségeit.

Nyugalom és megoldás, fajtaérzékenységtől függetlenül (x)
(Szabó Roland)
A SumiAgro új készítményét ajánlja az almatermesztők figyelmébe a lisztharmat elleni védekezésben.

A tűzelhalásról az elmúlt évek tapasztalatainak tükrében. Interjú Fülep Imrével
(Kosztolányi Attila)
Az almatermesztői körökben méltán országos ismertségre szert tett nyírbátori kertészmérnök szakembert, gazdálkodót, Fülep Imrét az almatermésű gyümölcsfajok egyik legveszélyesebb betegségéről, a baktériumos tűzelhalásról, a megelőzés és a védekezés lehetőségeiről kérdeztük. Mindezt annak reményében tettük, hogy ezzel az idei szezonra készülve, útmutatást tudunk adni a károk elkerülésére, mérséklésére nem csak azoknak az almatermesztőnek, akiknél e betegség 2012-2013-ban katasztrofális méreteket öltött.

Az amerikai keleti cseresznyelégy rajzásának vizsgálata Veszprém megyében, 2013-ban
(Károlyi Máté és mtsai)
A szerzők írásukban azon vizsgálataik 2013-as eredményeiről számolnak be, melynek célja az volt, hogy a lehető legpontosabb képet kapják az amerikai keleti cseresznyelégy rajzásáról Veszprém megyében. Ugyanis ahhoz, hogy e kártevő ellen a védekezést megfelelően időzíteni tudjuk, pontosan ismerni kell a rajzás lefolyását; a rajzás kezdetét, az imágók tömeges megjelenését és a rajzás befejeződését.

Előrejelzésre alapozott védekezés a takácsatkák kártétele ellen
(Szabó Árpád)
Ez az írás a hazai almaültetvények egyik évről évre visszatérő növényvédelmi gondjával, a közönséges takácsatka elszaporodásával, valamint az ellene alkalmazható, előrejelzésre alapozott védekezési lehetőségek bemutatásával foglalkozik.

Az ÖMKi „on-farm” kutatási hálózata a hazai ökológiai gyümölcstermesztés szolgálatában
(Kolláth Péter, Papp Orsolya, Drexler Dóra)
Az ÖMKi (Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet) lelkes és érdeklődő hazai termelők, valamint több, ökológiai termesztésben érdekelt intézmény közreműködésével 2012-ben elindította on-farm kísérleteit ökológiai zöldség-, gyümölcs- és szántóföldi termesztés témakörében. A gyümölcstermesztés témakörében jelenleg két gyakorlati probléma megoldásán dolgoznak: cseresznyelégy fertőzés csökkentése entomopatogén mikrogomba készítménnyel, valamint a ventúriás varasodás elleni megelőző módszerek megtalálása nem ellenálló almafajták esetében. Az eddig elért eredményeikről jelen írásban számolnak be.

KITEKINTÉS

Az olaszországi TÉSZ-ek működése a gyümölcstermesztésben
(Szentpéteri Tamás)
Az olaszországi gyümölcstermesztés töretlen fejlődésének és egyre nagyobb piachódításának egyik fő titka és alapvető feltétele, hogy az ültetvényfelületek növekedésével együtt fejlődött és fejlődik az értékesítés szervezése is. A hatékonyabb gyümölcskereskedelem érdekében az olaszok TÉSZ-eket alapítottak, amelyek életre hívásának történetét és működésük hátterét állítja középpontjába most ez az írás.

Diókutatás és eredetvédelem Franciaországban
(Hajnal Veronika)
A szerző 2013 augusztusában a FruitVeB szervezésében Franciaországba látogatott, ahol dióültetvények megtekintése mellett a dió alkalmazott kutatásának legújabb eredményeivel és az eredetvédelemmel is megismerkedhetett. Az ott szerzett tapasztalatairól jelen írásban számol be.

Az „Angol Almaember”
(Dr. Szalay László)
Ismerjék meg Önök is az Angol Almaembert, aki egész életében gyümölcstermesztéssel, főként almatermesztéssel foglalkozott, és a nyugdíjba vonulása után kezdte el írni szakmai blogját, amellyel komoly ismertségre és elismertségre tett szert.

Franciaországnak fontos a kajszi
(Hajnal Veronika)
Franciaországban a kajszitermesztés három nagy régióban koncentrálódik. Ezekben a termesztési körzetekben különböző állami és magán gyümölcstermesztési kísérleti állomások működnek (IPS, SEFRA, CTIFL, SERFEL, CENTREX), amelyek intenzíven foglalkoznak a kajszitermesztés során felmerülő problémák megoldásával, nemesítéssel, fajtaértékeléssel és technológiai kutatásokkal. A szerző írásában egy tanulmányút kapcsán számol be e három termesztési körzetben szerzett tapasztalatairól.

Európai szamócakörkép
(Dr. Kovács Szilvia, Dr. Szalay László)
A fólia alatti, vagy esetleg üvegházi szamócatermesztés drágább és sokkal nagyobb technológiai fegyelmet igényel, mint a szabadföldi, a végtermékben mégis megtérül az ára. Körképünkből kiderül, hogy a vezető szamócatermesztő országok közül hol dominálnak a hagyományos módszerek, ill. mely államokra, térségekre jellemző a legkorszerűbb módszerek alkalmazása.

Tallózás külföldi szaklapokban
(Fordította és összeállította: Polgárné Balogh Eszter)
Külföldi szaklapokban megjelent érdekesebb írásokból olvashatnak összeállítást.

EGYÉB SZAKMAI CIKKEK

Könyvajánlás a „Versenyképes almatermesztés” c. könyvhöz
(Dr. Nyéki József)
A szerzők könyvükben arra vállalkoztak, hogy részletesen, tudományos megalapozottsággal, de gyakorlatias megközelítésben ismertessék a művelési rendszer, a fajtahasználat és a termesztéstechnológia legfontosabb elemeinek helyzetét és perspektíváit, az időjárási káresemények elleni védekezés vagy elhárítás lehetőségeit, mindezeket kiegészítve azok gazdasági megfontolásaival.

Pálinkamester-képzés a Corvinus Egyetemen
(Dr. Kasza Gyula)
Egy éves előkészítő munka eredményeképpen a Corvinus Egyetem Élelmiszertudományi Karának oktatói 2012-ben kialakították, majd akkreditáltatták a Pálinkamester szakmérnök és szaktanácsadó szakirányú továbbképzés tematikáját, amely az első, kifejezetten pálinkával foglalkozó másoddiplomás, munka mellett is elvégezhető, képzés lett. Jelen írásban erről olvashatnak hasznos információkat.

Agrármúltunk nagyjai. Porpáczy Aladár (1903-1965)
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében ebben a részben Porpáczy Aladár életútját és munkásságát ismerhetik meg az olvasók.

Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen