Növényvédelem
Növényvédelem

Vírus nanorészecskék a növényvédelem szolgálatában

Vírus nanorészecskék a növényvédelem szolgálatában

Agrofórum Online

Becslések szerint a növények gyökerén parazita életmódot folytató fonálférgek világviszonylatban évente 157 milliárd dollár értékű termésveszteséget okoznak. Mivel az ellenük alkalmazott készítmények nem kellő mértékben képesek a talajban szétterjedni, a hatékonyság fokozása érdekében sok termelő a dózisok emeléséhez folyamodik.

Ez az eljárás viszont azt eredményezi, hogy nagyobb mennyiségű növényvédő szer jut az élelmiszerláncba és a területről elfolyó vizekbe, ami aztán a környezet további szennyezéséhez vezethet. A parazita fonálférgek számára sok termesztett növényfaj táplálékul szolgál, így megfertőzhetik például a kukoricát, a búzát, a szóját, a burgonyát, különböző gyümölcsfajokat és a kávécserjét is. A gyökér károsítása következtében csökken a növények tápanyag- és vízfelvétele, ami a fiatal egyedek pusztulásához vezethet, a fejlettebbeknél pedig terméscsökkenést okozhat – olvasható a phys.org oldalon.

Az amerikai Case Western Reserve Egyetem kutatói a fonálféregölő szeres kezelés hatékonyságának fokozására alkalmas módszert dolgoztak ki: a dohány enyhe zöld mozaik vírus (TMGMV, Tobacco Mild Green Mosaic Virus) felhasználásával oldották meg a nagyobb mennyiségű nematocid gyökérzónába juttatását. Ez a vírus a fonálférgekre ártalmatlan, eredetileg egy invazív növényfaj visszaszorítására alkalmazták Floridában. A TMGMV gazdanövényei a Solanaceae családba tartoznak, így megfertőzheti például a paradicsomot és a tojásgyümölcsöt, de közel 3000 növényfajra, melyek egyúttal a fonálférgek tápnövényei, nem jelent veszélyt.

A dohány enyhe zöld mozaik vírus szerkezete tubuláris jellegű. A kutatók a vírus nanorészecskék negatív töltésű csatornáiba juttatták be a pozitív töltésű fonálféregölő szer (gencián ibolya) molekulákat, melyeket így a vírus megkötve képes szállítani. A vírusrészecskék használatával a növényvédő szer a talajban történő szétterjedése javul, csökken az beszivárgás és az elfolyás veszélye. Kevesebb vegyszer kerül a növényekbe, így az élelmiszerláncba és csökkennek a növényvédelmi kiadások.

Egy vírusrészecske 1500 molekula befogadására alkalmas. Amennyiben a savas kémhatású gyökérzónába kerül ez a komplexum kiszabadul belőle a nematocid és érintkezésbe lép a fonálférgekkel.

Laboratóriumi körülmények között Caenorhabdiis elegans nevű fonálféreggel végzett vizsgálatok során azt tapasztalták a kutatók, hogy a kezelés hatására a kártevők megbénultak, majd elpusztultak. Azt is megfigyelték, hogy a fonálférgek el is fogyasztották a nematocidet tartalmazó vírus nanorészecskéket, amelyekből így a gyomrukban kiszabaduló növényvédőszer-molekulák okozták a pusztulásukat.

Fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alma: megindult a varasodásfertőzés

2024. március 28. 12:40

Ha a márciusi időjárás átlagos lesz, már akár március 20-30. között számítanunk kell a varasodásfertőzés megindulására. Az előző év őszi fertőzése nyomán képződnek azok az áttelelő gombatestek, melyekben kialakulnak a tavaszi fertőzést elindító ivaros spórák.

Hasznos tanácsok a szója termesztéséhez

2024. március 28. 12:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület szervezésében idén négy helyszínen nyílt lehetőség a hazai szójatermesztéssel kapcsolatos információk gyűjtésére, tapasztalatcserére.

Nyugtalanító: a növényvédő szerek jelentősen növelhetik az antibiotikum-rezisztenciát

2024. március 26. 13:10

Magyarország több száz pontján vizsgáltak két közegészségügyi szempontból kritikusnak számító baktériumfajt a MATE Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet kutatói.

Most igazán veszélyesek a fénybogarak

2024. március 26. 05:40

A repce már zöldbimbós, illetve helyenként sárgabimbós állapotban van. A bimbók belsejében a portokok java részben már kifejlődtek, így az éhes fénybogarak találhatnak bennük számukra kedvező táplálékot.

Miért ültet rózsát a szőlősgazda a szőlősorok elé?

2019. május 23. 05:36

H. László kérdése: Többször láttam már, hogy a szőlősorok elé rózsát ültettek. Miért teszik ezt a gazdák?

Feloldották a növényvédőszer-használati tilalmat az ökológiai jelentőségű másodvetéseken

2018. szeptember 24. 07:58

Az Európai Bizottság rendeletének módosítása értelmében 2018-tól a termelő ökológiai jelentőségű területeken tilos a növényvédőszerek-használata, így az ökológiai jelentőségű másodvetéseken is.

A pH hatása a permetezés hatékonyságára

2019. október 20. 08:38

Amikor azt hallom egy termelőtől, hogy nem használ a szer, vagy azt tapasztalom egy szaktanácsolt területen, hogy valóban nem úgy hat az a hatóanyag, ahogyan elvárnánk; akkor két dologra kell gondolnunk hibalehetőségként. Az egyik a kijuttatási technológia (mikor, hogyan, mivel, stb.) s miután ennek gyorsan utána lehet járni, jöhet a másik: a permetezéshez használt víz megfelelősége!

A rhizopuszos rothadás és következményei

2019. szeptember 4. 14:38

A Rhizopus gombák fertőzése a növény víztartalmától és az időjárási tényezőktől függően okozhat nedves rothadást vagy száraz korhadást is. A rhizopuszos rothadás során alapvetően alkoholos erjedés megy végbe a behatolt kórokozó tevékenységének következtében.